В Любліні відбувся ІІІ Конгрес самоврядування Тримор’я

Днями у Любліні відбувся міжнародний економічний захід, який об'єднав представників органів державної влади та місцевого самоврядування, наукового сектору та бізнесу з 12 країн-членів Тримор'я, представників стратегічних партнерів Польщі та регіонів-партнерів з Центральної та Східної Європи. 3-й Конгрес місцевого самоврядування Центрально-Східної Європи відвідав Президент Республіки Польща Анджей Дуда, який підкреслив, що захід є дуже важливою платформою для обміну досвідом та обговорення питань регіонального співробітництва в цій частині Європи. Під час Конгресу було підписано угоду про створення мережі університетів Центрально-Східної Європи.

У зустрічі також взяли участь маршалок польського Сейму Ельжбета Вітек, міністр освіти і науки Польщі Пшемислав Чарнек, міністр охорони здоров'я Адам Нєдзєльський, заступник державного секретаря Міністерства закордонних справ та уповноважений уряду з питань ініціативи «Тримор'я» Павел Яблоновський та інші гості.

Ініціатива «Тримор’я» має на меті стимулювати економічний розвиток країн Центральної та Східної Європи та посилити розвиток цих регіонів. Ініціатива об'єднує 12 країн регіону: Австрію, Болгарію, Хорватію, Чеську Республіку, Естонію, Угорщину, Латвію, Литву, Польщу, Румунію, Словаччину, Словенію та Чехію. Встановлення стабільного та узгодженого партнерства країн, розташованих на території між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями, має позитивний вплив на підвищення конкурентоспроможності регіону в Європейському Союзі та у світі.

Форум регіонів Тримор'я - це проект, ініційований президентом Польщі Анджеєм Дудою у 2018 році в Жешуві. І економічний конгрес місцевого самоврядування та ІІ Форум регіонів Тримор'я відбулися у Любліні 29-30 червня 2021 року. ІІ Конгрес Тримор'я разом із супутнім економічним форумом відбувся 6-7 червня 2022 року.

Під час свого виступу Президент Польщі наголосив: «За останні роки цей захід став дуже важливою платформою для обміну досвідом та обговорення питань регіонального співробітництва в нашій частині Європи. Сьогоднішня зустріч у столиці Любліні доводить, що ініціатива «Тримор'я» є важливим і необхідним починанням не лише у президентському чи урядовому вимірі, але й у самоврядному, науковому та економічному. Інтенсифікація транскордонного співробітництва в регіоні Тримор'я є одним з пріоритетів, про який ми завжди повинні пам'ятати.

Я хотів би подякувати маршалку, воєводі, місцевій владі Любліна, всім мешканцям регіону за їхній неоціненний внесок у роботу Тримор'я, яка проводилася протягом останніх кількох років, а також у пом'якшення наслідків кризових ситуацій, які стали наслідком війни, розпочатої Росією. Дякуємо вам за підтримку наших сусідів з України, за те, що прийняли їх у своїх домівках, за те, що з відкритим серцем допомогли їм вижити, надали їм роботу, шукали можливості підтримати їх у цей важкий час. Це було і є великим випробуванням для нашого регіону.

Це також велике випробування для Тримор’я, тому що якщо ми говоримо про добросусідську співпрацю і дружбу, якщо ми говоримо про спільні інтереси, то, як каже стара приказка: «Справжні друзі пізнаються в біді». Я вірю, що ми будемо тими друзями, які виконають це надзвичайно важливе завдання з розбудови безпеки і процвітання наших громадян, співгромадян, мешканців наших країн, країн Тримор'я.

Той факт, що найважливіші люди в державі присутні на цьому Конгресі, має велике значення для всієї ініціативи Тримор’я і показує, наскільки вона важлива і цінна, в тому числі і в цьому загальнодержавному сенсі, наскільки важлива співпраця регіонів для побудови Тримарокко в цілому. Найпрекрасніша ситуація, яку я можу собі уявити, - коли це відбувається на всіх можливих рівнях. Я переконаний, що наступний Конгрес стане можливістю для багатьох контактів і конструктивних дискусій, результатом яких стануть подальші ідеї для ще кращої інтеграції Тримор'я. Однією з таких ідей, яка народилася тут, у Любліні, є створення мережі Триморських університетів. Угода про це буде підписана сьогодні, а сам проект, безумовно, сприятиме зміцненню партнерства між місцевими громадами Тримор’я».

Також на Конгресі заочно виступив лідер партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський. Він звернувся до учасників зі спеціальним листом.

«Я дуже радий, що ви вже втретє зустрічаєтесь у такому великому колі і що економічна мережа Тримор’я зростає і розвивається. Адже ми утворюємо сім'ю народів, що населяють простір, обмежений трьома морями: Адріатичним, Балтійським і Чорним», - написав Ярослав Качинський у листі до учасників зустрічі.

У своєму листі голова «Права і справедливості» згадав про спільні цілі країн Тримор’я. «Нас об'єднує багато речей. З одного боку, певна спільність долі та історичного досвіду, що значною мірою випливає з нашого геополітичного розташування, а з іншого - перспектива кращого майбутнього. Нас об'єднує бажання, щоб наше розташування, яке свого часу було не дуже вдалим для більшості країн Тримор'я, стало нашим надбанням і плацдармом для динамічного розвитку на осі Північ-Південь», - написав Ярослав Качинський.

Ярослав Качинський звернув увагу на ситуацію в країнах Тримор’я у зв'язку з російським вторгненням. «На жаль, вже більше року над нашим регіоном Європи зі Сходу нависає похмура тінь, і якщо ми хочемо, щоб наші прагнення стали реальністю, ми повинні якомога сильніше підтримувати Україну, яка героїчно бореться проти варварського російського вторгнення. Інакше ми не будемо в безпеці. «Я твердо вірю, що Тримор'я скористається своїм історичним шансом і відповість на виклики, які стоять перед ним, і що економічна мережа регіонів Тримор'я сприятиме цим успіхам», - підсумував політик.

Учасники Конгресу вважають, що наближення України до Тримор'я дає новий імпульс, оскільки Тримор'я може стати платформою для європеїзації України та її вступу до Європейського Союзу. Війна в Україні показала, наскільки сильними і необхідними є тісні макрорегіональні відносини, що впливають на пряму допомогу в надзвичайних ситуаціях. Питання безпеки та макрорегіонального співробітництва стануть майбутньою віссю співпраці між країнами та регіонами Тримор'я, співпраці, яка змістить європейський фокус на економічні та політичні питання.

Сайт знаходиться на стадії розробки.

Приносимо вибачення за тимчасові незручності